Bleachingیا سفید کردن دندانها

Bleachingیا سفید کردن دندانها

bleaching2

دندانها بدلایل مختلفی دچار بدرنگی میشوند.این بدرنگی میتواند علت خارجی یا داخلی داشته باشد.رنگدانه خارجی روی سطح دندان قرار می گیرد و آسان تر برداشته می شود و بیشتر ناشی از بهداشت دهانی ضعیف است.اما علتهای بدرنگی داخلی که درون ساختمان دندان قرار میگیرند شامل این موارد می باشند: افزایش سن ,ترکهای مینایی ,مصرف تتراسیکلین ,فلوراید بیش از حد ,یرقان شدید در دوران کودکی ,پوسیدگی و ترمیمهای دندانی ,نازک شدن لایه رویی دندان (مینا), آشامیدنی ها و غذای رنگی و تنباکو.

تغییر رنگهای ناشی از افزایش سن در بسیاری از موارد به سرعت به درمان سفید کردن پاسخ می دهند.در حالیکه رنگدانه های خاکستری آبی ناشی از تتراسیکلین ,مقاوم بوده و بندرت بطور کامل برداشته میشوند و فقط روشن تر میگردند.

دندانهای قهوه ای واکنش متوسطی نسبت به سفید کردن نشان میدهند.لکه های سفید با سفید کردن حذف نمی شوند بلکه روشن تر شده کمتر مورد توجه قرار میگیرند.

برای زنان باردار , بیماران آلرژیک(دارای حساسیت )به اجزای موجود در مواد سفید کننده و دارای حساسیت دندانی نمی توان این درمان را انجام داد.دندانی که در ناحیه کنار لثه ,تغییر رنگ زیادی دارد با سفید کردن معمولا سفیدی مطلوبی نخواهد داشت.

home-teeth-bleaching-mould

د ربیماران با تحلیل لثه که ریشه دندانها قابل رویت هستند نمی توان زردی ریشه ها را برطرف کرد.برای کسانی که مشکل مفصل فک یا دندان قروچه دارندباید تمهیدات خاصی در نظر گرفت.

با سفید کردن دندانها آسیبی به ساختمان دندان وارد نمی شود.زیرا ماده سفیدکننده فقط با ذرات رنگی واکنش داده و آن را جدا و یا بی رنگ میکند.

سه درمان برای سفید کردن دندانها وجود دارد : سفید کردن در مطب ,سفید کردن در منزل ,سفید کردن با کمک محصولات بدون نسخه موجود در مارکت.

روش سوم غیر اصولی و خطرناک است.زیرا نه علت بدرنگی مشخص شده است و نه تحت کنترل دندانپزشک میباشد.ضمنا نتیجه زیبایی مطلوب نیست و کیفیت و ایمنی این مواد نامشخص است.

Healthy woman teeth and a dentist mouth mirror

Healthy woman teeth and a dentist mouth mirror

روش سفید کردن در مطب نتیجه سریعتری بدنبال دارد.اما هزینه این روش بالاتر و احتمال آسیب به بافتهای دهان بدلیل قوی تر بودن ماده سفیدکننده وجود دارد.ممکن است نتیجه یک بار سفید کردن در مطب از نتیجه سفید کردن آرام تر در منزل کمتر مطلوب باشد.بهمین دلیل معمولا بعد از سفید کردن در مطب ,پروسه سفید کردن در منزل باید انجام شود.تعداد جلسات 1-6 جلسه درمان در مطب( با میانگین 3 جلسه)میباشد.این درمان را میتوان با لیزر در مطب انجام داد.اما لیزر صرفا بعنوان نوعی منبع حرارتی برای فعال کردن ماده سفید کننده است و تنها مزیت آن سرعت بیشتر فراهم سازی حرارت است.هزینه بالاتر و بروز آسیب به انساج دهان از معایب آن است.

برای درمان سفید کردن در منزل ,نیاز به قالب گیری و ساخت قالب شفاف میباشد که شخص باید در منزل از این قالب طبق دستور دندانپزشک استفاده کند.گرچه این فرایند طولانی مدت است ,ایمن بوده و نتیجه آن معمولا عالی میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *